Vlasta Burian a automobily Automobil Z - 4


Vlasta Burian (1891 - 1962)

Český herec, zpěvák, divadelní ředitel, sportovec a podnikatel. Byl nazýván králem komiků. Vedle své herecké profese aktivně provozoval řadu sportů, nejúspěšnější byl jako fotbalista (brankář ligového kádru A. C. Sparta).
Ve 30. letech začal hrál tenis a hokej.

Burian patřil před rokem 1945 k nejvýz­namnějším českým představitelům tzv. groteskní komiky, stavějící svůj účin na prudké slovní, mimické i gestické nadsázce. Jeho pohled na svět byl blízký plebejskému pohledu nejširších lidových vrstev.
Burianovo herectví před rokem 1945 velmi zpopularizoval film: C. a k. polní maršálek, 1930. Z dalších filmů lze uvést např. To neznáte Hadimršku, 1931; Anton Špelec, ostrostřelec a Lelíček ve službách Sherlocka Holmese, 1932; Revizor 1933; Ducháček to zařídí, 1938; U pokladny stál, 1939; Katakomby, 1940; Přednosta stanice, 1941 a desítky dalších filmů.

Za německé okupace se vzhledem ke své popularitě neubránil stykům s okupanty. Od roku 1939 ale nenatočil německy ani jeden film ani nehrál v žádném filmu, který by propagoval nacistickou či kolaborantskou ideologii. V roce 1945 byl přesto obviněn z údajné kolaborace a byl odsouzen k velké finanční pokutě, krátkému vězení a především mu byla zakázána až do roku 1950 veřejná umělecká činnost.Od roku 1953 až do své smrti vystupoval na estrádních zájezdech a hrál v několika filmech – Byl jednou jeden král a Císařův pekař.
V 30. letech byl vlastníkem osobního automobilu Z – 4.

Oblíbené příspěvky co máte rádi

Vybraný příspěvek

ZAJÍMAVÉ ! Když si v USA dám do banky 50 dolarů, tak je tam za 10 let budu mít. Bylo by to u nás možné ? Poznáte je?

Poznáte historické auto? TATRA? Žádný strom neroste do nebe! Říkávala moje babička. Trh se nasytil, dnes už to drží jenom prodej aut ...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Přejděte na další skvělé stránky autorů...