Chci letadlo ne auto co takhle L-159

Aero L-159
Aero L-159 ALCA (Advanced Light Combat Aircraft)

je jednomístný, jednomotorový lehký víceúčelový taktický bojový podzvukový letoun. Dvoumístné varianty L-159T1 a L-159B jsou primárně určeny pro výcvik a kondiční létání pilotů, sekundárně mohou působit jako víceúčelové lehké bojové letouny.
Česká armáda objednala a posléze obdržela 72 kusů jednomístné varianty L-159. Původně byly dislokovány na letištích Čáslav a Náměšť nad Oslavou, dnes jich je ve službě pouze 28 (24 L-159A + 4 L-159T1) u 212. taktické letky v Čáslavi, zbylé jsou uskladněny a hledá se pro ně kupec. Faktory snižujícími jejich prodejnost jsou mj. absence vlastních palubních zbraní (všechny zbraně jsou podvěsné) a systému pro doplňování paliva za letu, stejně jako skutečnost, že řada důležitých dílů pochází ze Spojených států.
Letoun je vybaven pro bojovou činnost proti pozemním i vzdušným cílům a je schopen plnění bojových úkolů ve dne, v noci a za ztížených povětrnostních podmínek. Hlavním určením letounu je přímá letecká podpora. Je rovněž schopen vedení taktického vzdušného průzkumu a vzdušného boje na krátkou vzdálenost. Druhotným určením letounu je plnění výcvikových úloh při přechodu na plnohodnotné bojové letouny (tzv. lead-in-fighter training) a rovněž výcvik v použití zbraňově-navigačního kompletu a samotných zbraní.

Tolik suchá fakta ve zrácené verzi Wiki.

Poznámka aktuálně k situaci:
Vyřazené L-159 zatím leží už několik let zakonzervované ve speciálních hangárech. Česká armáda nakoupila na konci 90. let 72 kusů L-159. Záhy ale vyšlo najevo, že tolik strojů armáda nepotřebuje.
Odstavená letadla už spolkla čtvrt miliardy. Nikdo je nechce. Více než rok jedná Česko s Irákem o prodeji letounů L-159. Česká armáda nemá pro bitevníky využití, jejich uskladnění stojí stát 30 milionů ročně. Delegace irácké vlády, která je na návštěvě v ČR, potvrdila, že o letouny stojí. Zájem by prý Irák měl také o nová letadla.

PRAHA - Ministerstvo obrany se už dlouho neúspěšně snaží prodat více než třicet nepoužívaných letadel L-159 Alca. A nelze se divit.
Vybráno z diskuze:
  • No,nejhorší je pokud si o někom myslíte že je to blbeček a následně vás vyvede z omylu. Rozumný člověk, nemůže tak staré letadlo koupit, vždyť všechny součástky z gumy musí mít už po sezóně. Zkusil bych Japonsko - Kamikaze.

Oblíbené příspěvky co máte rádi

Vybraný příspěvek

ZAJÍMAVÉ ! Když si v USA dám do banky 50 dolarů, tak je tam za 10 let budu mít. Bylo by to u nás možné ? Poznáte je?

Poznáte historické auto? TATRA? Žádný strom neroste do nebe! Říkávala moje babička. Trh se nasytil, dnes už to drží jenom prodej aut ...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Přejděte na další skvělé stránky autorů...